RC1206JR-0736RL
Mfr.Part #
RC1206JR-0736RL
Description
RES 36 OHM 5% 1/4W 1206
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Depth :
1.6mm
Height :
660.4μm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
36Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RC1206JR-0736RL
YAGEO RC1206JR-0736RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 36Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C