RC1206JR-07300RL
Mfr.Part #
RC1206JR-07300RL
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 300 OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
2009
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
3216
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
400V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
300Ohm
Power Rating :
250mW
Series :
RC
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
550μm
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Datasheets
RC1206JR-07300RL
YAGEO RC1206JR-07300RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 300Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C