RC1206JR-0724ML
Mfr.Part #
RC1206JR-0724ML
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 24M OHM 5% 1/4W 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Resistance :
24mOhm
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Series :
RC
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Height :
660.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RC1206JR-0724ML
YAGEO RC1206JR-0724ML
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 24MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C