RC1206JR-07240RL
Mfr.Part #
RC1206JR-07240RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
240Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
550μm
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Military Standard :
Not
Series :
RC
Mounting Feature :
Thick Film
Datasheets
RC1206JR-07240RL
YAGEO RC1206JR-07240RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 240Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Description: The Yageo RC1206JR-07240RL is a surface mount chip resistor with a resistance of 240 ohms and a tolerance of 5%. It is rated for a power of 1/4 watt and has a size of 1206.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 240 ohms
- Tolerance of 5%