RC1206JR-07120RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1206JR-07120RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated AC :
200V
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
120Ohm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RC
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Surface Mount :
yes
Height :
600μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RC1206JR-07120RL
YAGEO RC1206JR-07120RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 120Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Description: The Yageo RC1206JR-07120RL is a surface mount chip resistor with a resistance of 120 ohms and a tolerance of 5%. It is rated for a power dissipation of 1/4 watt.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 120 ohms
- Tolerance of 5%