RC1206FR-7W4R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1206FR-7W4R7L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
250mW
Resistance :
4.7ohm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Number of Pins :
2
Rated Temperature :
70°C
Depth :
1.6mm
Length :
3.1mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Packaging :
Cut Tape
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Tolerance :
1%
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
155°C