RC1206FR-7W2R7L
Mfr.Part #
RC1206FR-7W2R7L
Description
RES 2.7 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
0.5 W
Product Length :
3.1 mm
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Width :
1.6 mm
Resistance :
2.7 Ohm
Resistance Tolerance :
1
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C