RC1206FR-079R09L
Mfr.Part #
RC1206FR-079R09L
Description
RES 9.09 OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Depth :
1.6mm
Height :
600μm
Voltage - Rated DC :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
9.09Ohm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
33 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Composition :
Thick Film
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RC1206FR-079R09L
YAGEO RC1206FR-079R09L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 9.09Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C