RC1206FR-0780R6L
Mfr.Part #
RC1206FR-0780R6L
Description
RES 80.6 OHM 1% 1/4W 1206
Voltage - Rated :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Published :
Radiation Hardening :
No
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
80.6Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RC
Datasheets
RC1206FR-0780R6L
YAGEO RC1206FR-0780R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 80.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C