RC1206FR-07806KL
Mfr.Part #
RC1206FR-07806KL
Description
RES 806K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Power Rating :
250mW
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RC
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
806kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RC1206FR-07806KL
YAGEO RC1206FR-07806KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 806kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C