RC1206FR-077M87L
Mfr.Part #
RC1206FR-077M87L
Description
RES 7.87M OHM 1% 1/4W 1206
Published :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
600μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RC
Voltage - Rated DC :
200V
2
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
7.87MOhm
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RC1206FR-077M87L
YAGEO RC1206FR-077M87L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 7.87MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C