RC1206FR-0776K8L
Mfr.Part #
RC1206FR-0776K8L
Description
RES 76.8K OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Resistance :
76.8kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Mounting Feature :
Surface Mount
yes
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
33 Weeks
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C