RC1206FR-0771R5L
Mfr.Part #
RC1206FR-0771R5L
Description
RES 71.5 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Published :
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
600μm
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
250mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
250mW
Military Standard :
Not
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
71.5Ohm
Datasheets
RC1206FR-0771R5L
YAGEO RC1206FR-0771R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C