RC1206FR-075R62L
Mfr.Part #
RC1206FR-075R62L
Description
RES 5.62 OHM 1% 1/4W 1206
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.62Ohm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RC1206FR-075R62L
YAGEO RC1206FR-075R62L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.62Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C