RC1206FR-0756R2L
Mfr.Part #
RC1206FR-0756R2L
Description
RES 56.2 OHM 1% 1/4W 1206
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
200V
600μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Working Voltage :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Surface Mount
Resistance :
56.2Ohm
Tolerance :
±1%