RC1206FR-0751RL
Mfr.Part #
RC1206FR-0751RL
Description
RES 51 OHM 1% 1/4W 1206
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2008
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
51Ohm
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC1206FR-0751RL
YAGEO RC1206FR-0751RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 51Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C