RC1206FR-0751R1L
Mfr.Part #
RC1206FR-0751R1L
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
51.1Ohm
Weight :
16.187578mg
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
33 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
600μm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW