RC1206FR-074R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1206FR-074R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated DC :
200V
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Series :
RC
Height :
600μm
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
4.7ohm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Depth :
1.6mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated AC :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
250mW
Weight :
16.187578mg
Datasheets
RC1206FR-074R7L
YAGEO RC1206FR-074R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC1206FR-074R7L is a thick film resistor with a resistance of 4.7 Ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 1/4 Watt and a temperature coefficient of +/-200ppm/ßC. It is a molded SMD paper T/R component.
Features:
- Thick film resistor with a resistance of 4.7 Ohms and a tolerance of 1%