RC1206FR-074M87L
Mfr.Part #
RC1206FR-074M87L
Description
RES 4.87M OHM 1% 1/4W 1206
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
600μm
Case Code (Metric) :
Resistance :
4.87MOhm
Series :
RC
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
200V
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thick Film
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RC1206FR-074M87L
YAGEO RC1206FR-074M87L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 4.87MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C