RC1206FR-073R01L
Mfr.Part #
RC1206FR-073R01L
Description
RES 3.01 OHM 1% 1/4W 1206
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Published :
Resistance :
3.01Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
Datasheets
RC1206FR-073R01L
YAGEO RC1206FR-073R01L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.01Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C