RC1206FR-073M57L
Mfr.Part #
RC1206FR-073M57L
Description
RES 3.57M OHM 1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
3.57MOhm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Thick Film
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
RC1206FR-073M57L
YAGEO RC1206FR-073M57L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.57MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C