RC1206FR-073M01L
Mfr.Part #
RC1206FR-073M01L
Description
RES 3.01M OHM 1% 1/4W 1206
Voltage - Rated :
200V
Depth :
1.6mm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Height :
600μm
Working Voltage :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
3.01MOhm
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RC
Military Standard :
Not
Termination :
SMD/SMT
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%