RC1206FR-0736R5L
Mfr.Part #
RC1206FR-0736R5L
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
600μm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
36.5Ohm
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
RC1206FR-0736R5L
YAGEO RC1206FR-0736R5L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 36.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C