RC1206FR-0723R2L
Mfr.Part #
RC1206FR-0723R2L
Description
RES 23.2 OHM 1% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Depth :
1.6mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±1%
Resistance :
23.2Ohm
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Datasheets
RC1206FR-0723R2L
YAGEO RC1206FR-0723R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 23.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C