RC1206FR-071M65L
Mfr.Part #
RC1206FR-071M65L
Description
RES 1.65M OHM 1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
Height :
600μm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
yes
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.65mOhm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Published :
Datasheets
RC1206FR-071M65L
YAGEO RC1206FR-071M65L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.65MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C