RC1206FR-071K1L
Mfr.Part #
RC1206FR-071K1L
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/4W 1206
Stock
640
In Stock :
640
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
200V
Published :
2008
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
3216
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
1.1kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
RC1206FR-071K1L
YAGEO RC1206FR-071K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C