RC1206FR-0718K7L
Mfr.Part #
RC1206FR-0718K7L
Description
RES 18.7K OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
18.7kOhm
Published :
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RC1206FR-0718K7L
YAGEO RC1206FR-0718K7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 18.7kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C