RC1206FR-07154KL
Mfr.Part #
RC1206FR-07154KL
Description
RES 154K OHM 1% 1/4W 1206
TR, Paper, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
200V
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
154kOhm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Depth :
1.6mm
Datasheets
RC1206FR-07154KL
YAGEO RC1206FR-07154KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 154kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C