RC1206FR-0713K3L
Mfr.Part #
RC1206FR-0713K3L
Description
RES 13.3K OHM 1% 1/4W 1206
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
13.3kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Series :
RC
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thick Film
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Datasheets
RC1206FR-0713K3L
YAGEO RC1206FR-0713K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 13.3kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C