RC1206FR-0711K3L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1206FR-0711K3L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 11.3K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
11.3kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
RC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
600μm
Datasheets
RC1206FR-0711K3L
YAGEO RC1206FR-0711K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 11.3kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C