RC1206FR-0710R2L
Mfr.Part #
RC1206FR-0710R2L
Description
RES 10.2 OHM 1% 1/4W 1206
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
600μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
10.2Ohm
Power Rating :
250mW
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RC1206FR-0710R2L
YAGEO RC1206FR-0710R2L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 10.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C