RC1206DR-073K74L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1206DR-073K74L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.74K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Height :
660.4μm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RC
Resistance :
3.74kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
RC1206DR-073K74L
YAGEO RC1206DR-073K74L
RC Series, Thick Film, 3.74kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C