RC1206DR-072R21L
Mfr.Part #
RC1206DR-072R21L
Description
RES 2.21 OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
2.21Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
RC1206DR-072R21L
YAGEO RC1206DR-072R21L
RC Series, Thick Film, 2.21Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C