RC1117M285
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC1117M285
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A TO263-3
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Current Limit :
1.1A
Dropout Voltage :
1.1V
Output Type :
FIXED
Max Power Dissipation :
18W
Output Configuration :
Positive
Input Bias Current :
4mA
Package / Case :
Packaging :
Tube
Number of Regulators :
Output Voltage :
2.85V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~125°C
Base Part Number :
RC1117
Current - Output :
1A
Voltage - Input (Max) :
7.5V
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 1A
PSRR :
72dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Datasheets
RC1117M285
onsemi RC1117M285
Fixed RC1117 PMIC TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
RC1117M285 Overview
RC1117M285 Features
1.1V dropout voltage