RC0R5DB100RKET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0R5DB100RKET
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
6327 J-Lead
Datasheet
Download
Description
CA SMD, 100 OHMS 10% TR
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
RoHS :
Details
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Number of Terminations :
2
Resistance :
100 Ohms
Product Category :
Carbon Composition Resistors
Type :
Carbon Composition Surface Mount Power
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
Packaging :
Reel
Series :
RC
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package / Case :
6327 J-Lead
Composition :
Carbon Composition
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
Pulse Withstanding
Length :
15.875 mm
Width :
6.934 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Carbon Comp
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.231" (5.87mm)
Size / Dimension :
0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product :
Resistors Carbon Composition
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Product Type :
Carbon Composition Resistors
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RC0R5DB100RKET
Ohmite RC0R5DB100RKET
RC Series, Carbon Composition, 100 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±10%, -55°C ~ 150°C