RC0603JR-134R7L
Mfr.Part #
RC0603JR-134R7L
Description
RES 4.7 OHM 5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistance :
4.7ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel
Termination :
SMD/SMT
2
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
100mW
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Operating Temperature :
155°C
Rated Temperature :
70°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
800μm
Working Voltage :
75V
Pbfree Code :
yes
Width :
800μm
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Length :
1.6mm
Datasheets
RC0603JR-134R7L
YAGEO RC0603JR-134R7L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 4.7Ohm, 5%,