RC0603JR-076M8L
Mfr.Part #
RC0603JR-076M8L
Description
RES 6.8M OHM 5% 1/10W 0603
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
2
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RC
Resistance :
6.8mOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
Height :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RC0603JR-076M8L
YAGEO RC0603JR-076M8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.8MOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C