RC0603JR-0756KP
Mfr.Part #
RC0603JR-0756KP
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56K OHM 5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Brand :
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance Tolerance :
5
Features :
Product :
Thick Film Resistors SMD
Series :
RC_P
Ratings :
Voltage Rating :
75 V
Resistance :
56 kOhms
Width :
0.8 mm
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
0.1 W
Height :
0.45 mm
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Datasheets
RC0603JR-0756KP
YAGEO RC0603JR-0756KP
General Purpose RC_P Series, Thick Film, 56 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C