RC0603JR-073R9L
Mfr.Part #
RC0603JR-073R9L
Description
RES 3.9 OHM 5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
3.9Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
33 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Series :
RC
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Depth :
800μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
1 (Unlimited)
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Height :
450μm
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0603JR-073R9L
YAGEO RC0603JR-073R9L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.9Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C