RC0603JR-071R8L
Mfr.Part #
RC0603JR-071R8L
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/10W 0603
yes
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±5%
Height :
558.8μm
Power Rating :
100mW
Composition :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Series :
RC
Resistance :
1.8Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RC0603JR-071R8L
YAGEO RC0603JR-071R8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C