RC0603JR-071K8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0603JR-071K8L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.8K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
100mW
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
800μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated AC :
50V
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Published :
2008
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
1608
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.8kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RC0603JR-071K8L
YAGEO RC0603JR-071K8L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C