RC0603JR-07120KL
Mfr.Part #
RC0603JR-07120KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 120K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
800μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
yes
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thick Film
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Resistance :
120kOhm
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated AC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RC0603JR-07120KL
YAGEO RC0603JR-07120KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 120kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Description:
The Yageo Chip Resistor - Surface Mount RC0603JR-07120KL is a surface mount resistor with a resistance of 120K ohms and a tolerance of 5%. It has a power rating of 1/10W and a size of 0603.
Features:
- Surface mount resistor
- Resistance of 120K ohms
- Tolerance of 5%