RC0603JR-0710KP
Mfr.Part #
RC0603JR-0710KP
Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603
Stock
376
In Stock :
376
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Series :
RC-P Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
0603
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
10kOhm
Height :
558.8μm
Max Power Dissipation :
100mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
75V
Case Code (Metric) :
1608
Tolerance :
±5%
Datasheets
RC0603JR-0710KP
YAGEO RC0603JR-0710KP
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC-P Lead Free Series, Thick Film, 10kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C