RC0603FR-103K3L
Mfr.Part #
RC0603FR-103K3L
Description
RES 3.3K OHM 1% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
155°C
Working Voltage :
75V
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
WRAPAROUND
Rated Temperature :
70°C
Tolerance :
1%
Radiation Hardening :
No
Resistance :
3.3kOhm
Width :
800μm
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Packaging :
Tape and Reel
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Thick Film
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RC0603FR-103K3L
YAGEO RC0603FR-103K3L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 3.3kOhm, 1%,