RC0603FR-07931KL
Mfr.Part #
RC0603FR-07931KL
Description
RES 931K OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
931kOhm
Military Standard :
Not
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Series :
RC
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
500μm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Power Rating :
100mW
2
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0603FR-07931KL
YAGEO RC0603FR-07931KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 931kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C