RC0603FR-078R25L
Mfr.Part #
RC0603FR-078R25L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 8.25 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Resistance :
8.25Ohm
Series :
RC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
500μm
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Depth :
800μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm