RC0603FR-076R34L
Mfr.Part #
RC0603FR-076R34L
Description
RES 6.34 OHM 1% 1/10W 0603
Tolerance :
±1%
Series :
RC
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
100mW
Height :
500μm
Voltage - Rated :
75V
Radiation Hardening :
No
Resistance :
6.34Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
100mW
Mounting Feature :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RC0603FR-076R34L
YAGEO RC0603FR-076R34L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 6.34Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C