RC0603FR-0768R1L
Mfr.Part #
RC0603FR-0768R1L
Description
RES 68.1 OHM 1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Current Rating :
1.8A
Gender :
FEMALE
Weight :
2.012816mg
Height :
500μm
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
RC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
100mW
yes
Lead Pitch :
650μm
Contact Material :
Copper
Resistance :
68.1Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
e3
Mount :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RC0603FR-0768R1L
YAGEO RC0603FR-0768R1L
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 68.1Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C