RC0603FR-075R6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0603FR-075R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.6 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
75V
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
5.6Ohm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RC
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Height :
500μm
Voltage - Rated AC :
50V
Datasheets
RC0603FR-075R6L
YAGEO RC0603FR-075R6L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C