RC0603FR-075M1L
Mfr.Part #
RC0603FR-075M1L
Description
RES 5.1M OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
5.1mOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W